.
.
.
.
.
Субота, 27. октобра, протекла нам је у знаку једнодневног излета.
На излет су ишли:
..
Деда Милан, Дарко, Ален, Марко, Никола, Љубица, Луна, Сандра и Злата
.
Било је још заинтересованих, али због славе Света Петка, неко је славио, неко ишао на славу. Eво да видите где смо били, шта смо научили, видели.
.
Ово је био излет изненађења. Планирали смо да идемо на Петроварадинску тврђаву, али се план променио због најављеног лошег времена. Даркова идеја је била да онај ко први открије где идемо добије награду. Тајна је откривена још на аутобуској станици "Ласта", док смо чекали аутобус. Никола је "сконтао" да чекамо аутобус за Пећинце. Ален је по принципу "сељака питај - па не скитај", од једне путнице сазнао да у Пећинцима постоји јединствени "МУЗЕЈ ХЛЕБА", уз коментар: "ЗАР НИСТЕ ЗНАЛИ?"
Где идемо на следећи излет одлучује Ален.
.
Стигосмо у Пећинце после два сата, јер смо ишли кроз села, локалним путем.
.
.
Опет, по принципу питај па не скитај, мало лево, па десно, угледасмо и циљ нашег излета, први приватни музеј код нас.
.
.
.
.
"СРПСКИ МУЗЕЈ ХЛЕБА - ЈЕРЕМИЈА"
. .
У музеју смо сви добили каталог. Објавићемо само слике које смо сами направили, са дозволом љубазних домаћина.
..
Већ на улазу, схватили смо да је ово оаза
историје, уметности, лепоте новог и старог, ентузијазма
.
.
Дочекао нас је власник и оснивач Музеја
сликар Јеремија - Слободан Јеремић
..
Кроз поставке музеја провела нас је супруга сликара Јеремије,
госпођа Љиљана.
.
.
Кустос музеја је њихова кћерка Јелена
.
Од самог уласка, па током целог обиласка поставки и подробним и исцрпним објашњавањем госпође Љиљане, Музеј је одисао уметничком цртом коју му је удахнуо господин Јеремија уз свесрдну помоћ породице. Обилазећи музејски комплекс и сами смо се осећали као његов део, захваљујући госпођи Љиљани. Уз опуштену комуникацију, добили смо подробне информације о идеји музеја, настанка објекта, начина на који је сликар Јеремија прикупио преко 2000 експоната, планова за будућност. Одговарала је на наша питања стрпљиво и подробно.
.
Шта смо видели и научили?
.
Концепција музеја је
.
ЦИКЛУС ЗЕМЉА, ХЛЕБ, НЕБО
.
Музејски фонд је разврстан у три тематске збирке: етнографску, археолошку и ликовну
.
ЕТНОГРАФСКА ЗБИРКА
.
Оруђа за обраду земље, предмети за прераду пшенице и кукуруза, предмети за мешење и печење хлеба, предмети за припремање и служење хране, скоро стотину обредних хлебова.
.
.
.
.
АРХЕОЛОШКА ЗБИРКА
.
Праисторијску збирку чине: оруђа за обраду земље, жрвњеви за дробљење пшенице и посуде за чување жита.
Античку збирку чине за обраду земље из римског доба.
ЛИКОВНА ЗБИРКА
.
Музеј је почео са радом 1995. године. Резултат је сакупљачко - истраживачког рада сликара Јеремије које траје више од тридесет година. Обишао је више од 600 села у Србији сакупљајући слике на терену, етнографске предмете, писана документа, рецепте, обредне хлебове, записујући обичаје.
.
Прошли смо кроз неколико, тематски повезаних објеката, а на крају,
.
ЗВОНИК ПОСВЕЋЕН СВЕТОМ НИКОЛИ
.
.
У продужетку овог осликаног зида је звоник. Он је готов, постављена су и звона. Остало је још да се ослика унутрашњост. Нажалост, нисмо направили слику.
.
.
У продужетку овог осликаног зида је звоник. Он је готов, постављена су и звона. Остало је још да се ослика унутрашњост. Нажалост, нисмо направили слику.
.
На поласку нас је љубазни домаћин замолио да му, уколико поседујемо или нађемо неки стари рецепт или кувар, проследимо, како би збирка била још богатија. То исто ми молимо вас.
.
Овај јединствен Музеј свакако треба посетити. Надамо се да смо вам нашим прилогом то и показали. Ово је само мали део експоната, а атмосферу у музеју не можемо овде пренети. Морате отићи и уверити се да је ово био доживљај за све нас. Да би вас уверили у све наведено, погледајте фото албум на нашем профилу, јер слике ипак говоре више од речи, зар не?
.
Овај Музеј је и пример како свој таленат, своју љубав, сложна породица, сопственим средствима и радом може направити дело које се са правом назива
.
ЈЕДИНСТВЕНО, САВРШЕНО!
.
Пећинци су близу Београда па раздаљина не треба бити препрека. Музеј је отворен сваког викенда од 10h - 17h. У повратку смо имали више среће. Аутобус је, аутопутем, стигао до Београда за мање од сат времена.
.
.